Saturday’s SEA Games Wrap

The action at the Southeast Asia Games was in full swing on saturday, with a host of medal events completed. 

Hosts singapore currently lead the medals table, having won 17 gold medals and 45 in total. Vietnam is in second place on 13 golds, while thailand have won 38 medals in total so far this week.

Here is a break-down of all the medals that were awarded on the day:

Aquatics-Diving 

Women's 3M Springboard – Gold: Cheong Jun Hoong (Mal); Silver: Ng Yan Yee (Mal); Bronze: Fong Kay Yian (Sin)
Men's 10M Synchronised Platform – Gold: Malaysia; Silver: Indonesia; Bronze: Thailand

Aquatics-Swimming 

Men's 200M Freestyle – Gold: Hoang Quy Phuoc (Vie); Silver: Quah Zheng Wen (Sin); Bronze: Sim Welson Wee Sheng (Mas)
Women's 800M Freestyle – Gold: Nguyen Thi Anh Vien (Vie); Silver: Himathongkom Ammiga (Tha); Bronze: Sriphanomthorn Benjaporn (Tha)
Men's 100M Backstroke – Gold: Quah Zheng Wen (Sin); Silver: Sudartawa I Gede Siman (Ina); Bronze: Tran Duy Khoi (Vie)
Women's 400M Individual Medley – Gold: Nguyen Thi Anh Vien (Vie); Silver: Pawapotako Phiangkhwan (Tha); Bronze: Quah Jing Wen (Sin)
Men's 200M Breaststroke – Gold: Matjiur Radomyos (Tha); Silver: Khoo Chien Yin Lionel (Sin); Bronze: Cheong Christopher Ee Hong (Sin)
Women's 4X100M Freestyle Relay – Gold: Singapore; Silver: Thailand; Bronze: Indonesia

Athletics 

Men's 20Km Walk – Gold: Hendro Hendro (Ina); Silver: Vo Xuan Vinh (Vie); Bronze: Harun Muhammad Khairil (Mas)
Women's 20Km Walk – Gold: Nguyen Thi Thanh Phuc (Vie); Silver: Soe Than Than (Mya); Bronze: Phan Thi Bich Ha (Vie)

Canoeing 

Men's K4-1000M – Gold: Thailand; Silver: Indonesia; Bronze: Myanmar
Men's C1-1000M – Gold: Marjuki Marjuki (Ina); Silver: Oo Thant Zin (Mya); Bronze: Macaranas Hermie (Phi)
Men's K1-1000M – Gold: Teo Guang Yi Lucas (Sin); Silver: Jaitieng Wichan (Tha); Bronze: Thu Aung Myo (Mya)
Men's C2-1000M – Gold: Myanmar; Silver: Indonesia; Bronze Philippines
Men's K2-1000M – Gold: Singapore; Silver: Thailand; Bronze: Indonesia

Equestrian 

Dressage Team Competition – Gold: Indonesia; Silver: Singapore; Bronze: Malaysia
 
Fencing 

Men's Team Sabre – Gold: Vietnam; Silver: Indonesia; Bronze: Malaysia/Singapore
Women's Team Foil – Gold: Singapore; Silver: Vietnam; Bronze: Indonesia/Philippines
Men's Team Epée – Gold: Vietnam; Silver: Singapore; Bronze: Indonesia/Thailand

Gymnastics-Artistic 

Men's Team Final Subdivision – Gold: Vietnam; Silver: Thailand; Bronze: Singapore

Judo 

Men's 73-81Kg – Gold: Kocharat Nopachai (Tha); Silver: George Gerard Christopher (Ina); Bronze: Chow Weng Luen Gary (Sin)/Xayasan Chittakone (Lao)
Women's 52-57Kg – Gold: Pandini Ni Kadek Anny (Ina); Silver: Ang Xuan Yi (Sin); Bronze: Nguyen Thi Thanh Tram (Vie)/Su Khin Khin (Mya)
Men's 66-73Kg – Gold: Terada Masayuki (Tha); Silver: Terada Masayuki; Bronze: Chong Wei Fu (Mas)/Ramirez Gilbert (Phi)
Men's -66Kg – Gold: Raharjo Mochammad Syaiful (Ina); Silver: Petsing Sarawut (Tha); Bronze: Sithisane Soukphaxay (Lao)/Mohd Fikri Mohd Farhan Uzair (Mas)
Women's -52Kg – Gold: Nguyen Thi Thanh Thuy (Vie); Silver: Phonenaly Phonenaly (Lao); Bronze: Dawa Helen (Phi)/Warasiha Kachakorn (Tha)

Netball 

Women's Team – Gold/Silver: Malaysia/Singapore; Bronze: Brunei/Thailand

Petanque 

Men's Shooting – Gold: Sangkaew Thanakorn (Tha); Silver: Sok Chanmean (Cam); Bronze: Temizi Mohamad Nuzul Azwan (Mas)/Vongvone Bouadeng (Lao)
Women's Shooting – Gold: Nguyen Thi Thi (Vie); Alfath Annisa (Ina); Bronze: Souksavat Khoun (Lao)/Ke Leng (Cam)

Sepaktakraw 

Chinlone-Non-Repetition Secundary – Gold: Myanmar; Silver: Laos; 
Chinlone-Linking – Gold: Cambodia; Silver: Laos;

Shooting 

Women's 10M Air Rifle Team – Gold: Singapore; Silver: Malaysia; Bronze: Thailand
Men's 10M Air Rifle Team – Gold: Thailand; Silver: Malaysia; Bronze: Vietnam
Women's 10M Air Rifle – Gold: Neo Tessa (Sin); Silver: Ser Xiang Wei, Jasmine (Sin); Bronze: Veloso Martina Lindsay (Sin)
Men's 10M Air Rifle – Gold: Panyatong Pongsaton (Tha); Silver: Tortungpanich Napis (Tha); Bronze: Aldez Jayson (Mal)

Traditional Boat Race

Women's Tbr 6-Crew – Gold: Thailand; Silver: Myanmar; Bronze: Philippines
Men's Tbr 6-Crew – Gold: Thailand; Silver: Myanmar; Bronze: Singapore
Women's Tbr 12-Crew – Gold: Indonesia; Silver: Thailand; Bronze: Myanmar
Men's Tbr 12-Crew – Gold: Indonesia; Silver: Thailand; Bronze: Myanmar

Triathlon

Women's Individual – Gold: Adorna Ma. Claire (Phi); Silver: Mangrobang Marion Kim (Phi); Bronze: Arunsiri Sanruthai (Tha)

Wushu

Women's Duel Event – Weapons – Gold: Myanmar; Silver; Singapore; Bronze: Brunei
Men's Duel Event – Weapons – Gold: Singapore; Silver: Philippines; Bronze: Brunei
Women's Compulsory Taijiquan – Gold: Tan Yan Ning Vera (Sin); Silver: Chan Lu Yi (Mas); Bronze: Ho Lin Ying (Sin)
Men's Optional Changquan – Gold: Yong Yi Xiang (Sin); Silver: Lukman Aldy (Ina); Bronze: Tran Xuan Hiep (Vie)

Comments