Sunday’s SEA Games Medals

Thailand lead the medal standings with 87 golds ahead of Singapore on 82, who in turn lead the overall standings with 252 medals.

Archery 

Women's Team Compound – Gold: Malaysia; Silver: Thailand; Bronze: Philippines
Men's Team Compound – Gold: Malaysia; Silver: Indonesia; Bronze: Philippines
Mixed Team Compound – Gold: Malaysia; Silver: Thailand; Bronze: Philippines
Women's Individual Compound – Gold: Mat Salleh Fatin Nurfatehah (Mas); Silver: Cojuangco Amaya Amparo (Phi); Bronze: Sari Rona Siska (Ina)
Men's Individual Compound – Gold: Nguyen Tien Cuong (Vie); Silver: Ruslan Zulfadhli (Mas); Bronze: Mazuki Mohd Juwaidi (Mas);

Bowling

Men's Masters – Gold: L Yannaphon (Tha); Silver: Ismail M. Rafiq (Mas); Bronze: Ang Adrian (Bronze)
Women's Masters – Gold: Tan Jazreel (Sin); Silver: Tan Daphne (Sin); Bronze: Ng Shayna (Sin)

Cycling

Men's Mass Start Road Race – Gold: Saleh Mohd Harrif (Mas); Silver: Le Van Duan (Vie); Bronze: Manan Anuar (Mas)

Gymnastics-Rhythmic

Individual All-Around – Gold: Koi Sie Yan (Mas); Silver: Nagarajan Shasangari (Mas); Bronze: Prawatyotin Panjarat (Tha)
Group All-Around – Gold: Singapore; Silver: Malaysia; Bronze: Thailand

Pencak Silat

Men's Tanding Class A (45-50Kg) – Gold: Diep Ngoc Vu Minh (Vie); Silver: Nur Awaluddin (Ina)
Men's Tanding Class B (50-55Kg) – Gold: Khansakhon Nanthachai (Tha); Nasir Muhammad (Mas) 
Women's Tanding Class B (50-55Kg) – Gold: Lueangaphichatkun Suda (Tha); Silver: Sounthavong Olathay (Lao)
Men's Tanding Class C (55-60Kg) – Gold: Chemaeng Adilan (Tha); Silver: Nguyen Nguyen (Vie)
Women's Tanding Class C (55-60Kg) – Gold: Hoang Thi Loan (Vie); Silver: Wita Wewey (Ina)
Men's Tanding Class D (60-65Kg) – Gold: Poolkaew Pornteb (Tha); Silver: Romli Muhammad (Mas)
Women's Tanding Class D (60-65Kg) – Gold: Mohamed Nasir (Mas); Silver: Nguyen Thi Yen (Vie)
Men's Tanding Class E (65-70Kg) – Gold: Jamari Mohd (Mas); Silver: Vu Van Hoang (Vie)
Men's Tanding Class F (70-75Kg) – Gold: Juma'en Muhamad (Sin); Silver: Tran Dinh Nam (Vie)
Men's Tanding Class H V80-85Kg) – Gold: Bahar Tri Juanda (Ina); Silver: Sobri Muhammad (Mas)

Rowing 

Men's Lightweight Single (1000M) – Gold: Nguyen Van Linh (Vie); Silver: Saensuk Jaruwat (Tha); Bronze:     Isadi Ardi (Ina)
Women's Lightweight Single (1000M) – Gold: Neegree Phuttharaksa (Tha); Silver: Daimoi Maryam (Ina); Bronze: Mohamed Rafa'ee Sayidah (Sin)
Men's Single Sculls (1000M) – Gold: Memo Memo (Ina); Silver: Cordova Nestor (Phi); Bronze: Min Aung Ko (Mya)
Women's Lightweight Double (1000M) – Gold: Vietnam; Silver: Thailand; Bronze: Indonesia
Men's Lightweight Double (1000M) – Gold: Indonesia; Silver: Vietnam; Bronze: Philippines
Women's Pair (1000M) – Gold: Vietnam; Silver: Indonesia; Bronze: Singapore
Men's Pair (1000M) – Gold: Indonesia; Silver: Vietnam; Malaysia
Men's Lightweight Four (1000M) – Gold: Indonesia; Silver: Singapore; Bronze: Vietnam
Women's Lightweight Four (1000M) – Gold: Vietnam; Silver: Indonesia; Bronze: Thailand
Men's Eights (1000M) – Gold: Indonesia; Silver: Thailand; Bronze: Myanmar

Sailing 

Female Skiff 49Erfx – Gold: Singapore 1; Silver: Malaysia 1; Bronze: Thaiand 1
Male Youth 420 (U19) – Gold: Malaysia 1; Silver: Thailand 1; Bronze: Singapore 1
Male Team Racing Laser Standard – Gold: Malaysia 1; Silver: Singapore 1
Female Youth 420 (U19)- Gold: Malaysia 1; Silver: Singapore 1; Bronze: Thailand 1
Male Match Racing Keelboat – Gold: Philippines 1; Silver: Singapore 1
Female Team Racing Laser Radial – Gold: Malaysia 1; Silver: Singapore 1
Female Match Racing Keelboat – Gold: Singapore 1; Silver: Malaysia 1; Bronze: Thailand 1

Taekwondo 

Men's Under 68Kg – Gold: Samuel Morrison (Phi); Silver: Phan Trung Duc (Vie); Phommavanh Somsa (Lao)/Papunaidu Thinag (Mas)
Women's Under 57Kg – Gold: Pauline Lopez (Phi); Silver: Pham Thi Thu Hien (Vie); Bronze: Medina Annisa (Ina)/Sirimanotham Sonesavanh (Lao)
Men's Under 74Kg – Gold: Sila-On Peerathep (Tha); Mohd Sulaiman Khir Amir (Mas); Bronze: Mangkheua Sonexay (Tha)
Women's Under 62Kg – Gold: Ha Thi Nguyen (Vie); Silver: Md Ja'afar Nurulain (Bru); Bronze: Sotthachit Thidasavanh (Lao)

Tennis 

Men's Singles – Gold: Men's Singles (Tha); Silver: David Susanto (Ina)
Women's Doubles – Gold: Thailand; Silver: Philippines
Mixed Doubles – Gold: Philippines; Silver: Thailand

Waterski

Mixed Wakeboard Team – Gold: Thailand; Silver: Singapore; Bronze: Philippines
Women's Overall – Gold: Hanifah Yoong (Mas); Silver: Prambodo Nur Ali (Ina); Bronze: Marisa Kee Kalya (Sin)
Men's Overall – Gold: Febrianto Febrianto (Ina); Silver: Yoong Loong Alex (Mas); Bronze: Hermana Ade (Ina)

Comments